تولید موتور سیکلت تنها با 20 درصد ظرفیت انجام می شود

عضو هیئت مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران از تعطیلی بیش از 80 درصدی کارخانجات این صنعت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

ابوالفضل حجازی عضو هیئت مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران اظهار کرد: صنعت موتورسیکلت از سال 95 تا سال 98 به طور کل تنها با 20 درصد ظرفیت خود تولید داشته است که همگی آنها نیز انژکتوری هستند. این تعداد تولید شده هم در کارخانه‌ها یا در فروشگاه‌ها هستند و به قاطعیت می‌توان گفت که موتوری به بازار عرضه نشده است. از 10 فروشگاه بازار تهران، پنج فروشگاه تعطیل شده و باقی هم فروش ندارند. قدرت خریدی دیگر وجود ندارد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران بیان کرد: موضوع آلایندگی در رابطه با موتورسیکلت‌های فرسوده است که باید منابع آن توسط دولت ایجاد شود تا مردم بتوانند موتورسیکلت فرسوده خود را به موتورهای نو شماره، تبدیل کنند. مانند این است زمانی که “یک منزل مسکونی سی سال ساخت وجود دارد؛ اعلام می‌شود با توجه به شرایط زلزله باید این منزل نو شود”، اما مشکل اینجاست که سرمایه‌ای برای نوسازی وجود ندارد.

حجازی با بیان اینکه زمانی که دولت طرحی می‌دهد، باید منابع مالی آن را تأمین کند، تصریح کرد: زمانی که به مردم گفته می‌شود موتورسیکلت‌های فرسوده خود را تحویل داده و نوشماره تحویل بگیرید؛ ابتدا باید ببینیم در شرایط تحریم موتوری وجود دارد که بتوان تحویل داد؟ دوماً منابع آن از کجا قرار است تأمین شود؟ و در نهایت هم آیا مردم قدرت پرداخت اقساط را دارند.

وی ادامه داد: کارگری که امروز با حداقل حقوق هزینه‌های زندگی خود را با سختی می‌گذراند، دیگر موتورسیکلت در سبد کالایی او جایی ندارد. هرکس که دارد همان موتورسیکلت فرسوده خود را نگه داشته، باقی هم با سایر وسایل حمل و نقل عمومی رفت‌وآمد می‌کنند.

به گفته ی عضو هیئت مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران، صنعت موتورسیکلت از سال 95 افت تولید 80 درصدی داشته است. امروزه در مشکل آلایندگی‌ها، بخش عمده واقعیت‌های آن اعلام نمی‌شود. چرا بررسی نمی‌شود که در تهران به چه میزان خودرو فرسوده وجود دارد یا کارخانه‌هایی که به دلیل نبود بودجه به سبب افزایش قیمت ارز نمی‌توانند فیلترهای محیط زیستی را تأمین کنند؟ چرا موضوع از این جهت پیگیری نمی‌شود؟

حجازی افزود: محیط زیست باید واقعیت‌ها را با توجه به شرایط تحریم در نظر گرفته و رونق تولید را مدنظر داشته باشد. طبق صحبت‌های رئیس مجلس در روز صنعت و معدن، آیا امروز زمان آن است که واحدهای تولیدی تعطیل شوند یا زنجیر به دست و پای آن‌ها ببندند!؟

وی گفت: امروز صنعت موتورسیکلت 100 درصد از بین رفته و تعداد کارخانه‌ها کمتر از 20 مورد است که آن هم با 10 درصد ظرفیت تولید کار می‌کنند. از چهار ماهه ابتدایی امسال، سه ماه شماره‌گذاری صورت نگرفته است. همچنان هم شماره‌گذاری مسدود بوده و موتور بنزینی شاید 10 هزار دستگاه هم شماره‌گذاری نشده است. هرچه که شماره شده برقی بوده است.

انتهای پیام/ منبع: ایسنا

قیمت لوازم یدکی موتور سیکلت هم اوج گرفت

از حرف تا واقعیت / قیمت واقعی موتورسیکلت چقدر با صحبت های مسئولان فاصله دارد؟

کاهش 90 درصدی تولید موتور سیکلت / بیش از 70 درصد نیروی کار تعدیل شدند

بازار موتورسیکلت تحت تاثیر افزایش قیمت دلار راکد است/ افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت موتورسیکلت

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!