سیاست های فشل اقتصادی خودروسازان را امروز به گل نشانده است

رشد افسار گسیخته نرخ ارز طی سال های 96 تا 98، سبب شد تا خودروسازان در باتلاقی که امروز متاثر از سیاست های فشل اقتصادی است گیر کنند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

تاریخچه ساخت خودرو در ایران به اوایل دهه ۴۰ بازمی‌گردد. در آن سال‌ها تنها چهار خودرو پیکان، آریا، شاهین و ژیان در ایران ساخته می‌شد و در این میان پیکان توانسته بود بالاتر از بقیه قرار گیرد.

در سال ۴۷ بیش از ۱۲ هزار دستگاه پیکان در ایران ساخته شد درحالی‌که تیراژ تولید بقیه خودروهای ذکر شده حداکثر از ۲۰۰۰ هزار دستگاه تجاوز نمی‌کرد.

این روند همچنان ادامه داشت تا سال ۵۱ حدود ۱۲۰ هزار دستگاه پیکان ساخت ایران در خیابان‌های تهران و دیگر شهرستان‌ها تردد می‌کردند.

پس از انقلاب سال 57 صنعت خودرو ایران با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود اما کم کم توانست مسیر خود را به سمت بهبودی پیش ببرد و این صنعت موفق شد تولید خود را تا سال 1390 به بیش از یک میلیون خودرو در سال افزایش دهد هر چند در سال 91 صنعت خودرو ایران با توجه به سیاست‌های اقتصادی دولت مجدد شاهد افت بود.

در سال ۱۳۹۱ تولید خودرو در ایران به شدت کاهش یافت. خودروسازان علت این کاهش را افزایش هزینه‌ها به دلیل اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، افزایش نرخ ارز و تحریم‌های اقتصادی ایران عنوان کردند.

در هشت ماه اول سال ۱۳۹۱ تولید خودرو در ایران نسبت به سال قبل تقریباً نصف شد و به حدود 600 هرار دستگاه و در کل سال به 700 هزار دستگاه رسید.

البته خودرو سازان مجدد موفق شدند با افزایش قیمتها و برخی سیاست‌های اقتصادی تولید خود را به مرور افزایش داده و به رقمی حدود یک میلیون و 300 هزار دستگاه در سال 1396 برسند.

اما تلاش های صنعت خودرو در سال 1397 مجدد تحت تاثیر سیاست‌های دولت در افزایش قیمت ارز با شکست مواجه شد و چنان که مشخص است شاهد افزایش شدید قیمت تمام شده و همچنین بدهی های سرسام آور صنعت در این بخش هستیم.

برابر آمار منتشره توسط وزارت صمت، سه خودروساز بزرگ کشور با توجه به افزایش سه برابری قیمت ارز توسط دولت و افزایش فشار سنگین هزینه برای تولید در صنایع مختلف به دلیل افزایش چند برابری قیمت مواد اولیه داخلی و همچنین کاهش غیر قابل تصور قدرت خرید مردم به موجب سیاست‌های اقتصادی اشتباه دولت و بانک مرکزی، در سال 1397 تنها توانستند در مجموع ۷۹۸ هزار و ۹۲۸ دستگاه انواع محصول سواری را به تولید برسانند، حال آنکه در سال ۹۶ موفق به ثبت تیراژی بیش از یک میلیون و ۳۱۶ هزار دستگاهی شده بودند.

اکنون در سال 1398 هستیم و در شرایطی که دولت و بانک مرکزی قیمت دلار را طی سال 1397 از 3700 تومان به حدود 11500 تا 15000 تومان افزایش داده اند و البته برجام هم با شکست مواجه شده و آمریکا فشار های اقتصادی خود را بر جمهوری اسلامی افزایش داده و شاهد افزایش سرسام آور بدهی خودروسازان داخلی و افزایش غیر قابل تصور قیمت تمام شده در این بخش به دلیل سیاست‌های اشتباه دولت و بانک مرکزی هستیم ، آقای دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی می گوید ” وی با مطرح کردن این سوال که در شرایط دشوار اقتصادی چرا باید به بخش‌هایی که نتوانستند به قول‌های خود عمل کنند نقدیندگی اختصاص داد؟ تصریح کرد: خودروسازان در طول سال های گذشته بارها نقدیندگی جدید دریافت کردند اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده که حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بودند.

با این وجود من سال گذشته اعلام کردم که چهار هزار میلیارد تومان نقدیندگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدیندگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد تنها با این شرط که پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می‌دهند اما در عمل هیچ یک از آنها این تعهد را قبول نکردند و سوال این جا است که این خودروسازی فشل تا جه زمانی باید به همین شکل ادامه پیدا کند”.

حالا از آقای همتی یک سوال داریم: اگر در سال 1397 دولت قیمت دلار را در همان 3700 تومان سال 1396 تثبیت می‌کرد این خودروسازانی که می‌گویید فشل هستند آیا در باتلاق دلار 15000 تومانی گیر می‌کردند. آیا صنعت کشور به خاطر پیش بینی های دولت از قطع درآمدهای نفتی، برای تامین هزینه ها از محل افزایش صادرات غیر نفتی و به وسیله افزایش بیش از سه برابری قیمت دلار به گروگان گرفته نشده!

آقای همتی به جای فشار به صنعت خودر و دیگر صنایع کشور و فشار برای کم کردن قدرت خرید مردم در راستای ایجاد مازاد بر مصرف جهت ایجاد امکان جدید در افزایش صادرات غیر نفتی برای تامین ارز حذف شده از محل صادرات نفت در شرایط تحریمی جدید، از دولت بخواهید کمی اجازه نفس کشیدن به صنایع داخلی کشور و صد البته مصرف کننده داخلی بدهد.

توجه: این مطلب تعارضی با لزوم برنامه ریزی دولت برای خروج صنعت خودرو از انحصار و ایجاد فضای رقابتی با استفاده از ابزار تعرفه و عوارض گمرکی که اصولا سالها است به فراموشی سپرده شده ندارد!

انتهای پیام/ منبع: بولتن نیوز

نوسازی ناوگان تاکسیرانی توسط ایران خودرو

عملکرد کدام ضعیف تر است بانک مرکزی یا خودروسازان؟

توقف فعالیت صنعت خودرو مساوی است با ارزبری 15 میلیارد دلاری

کروز یک شرکت موفق خصوصی با ساختار مناسب و بهره ور است/ میزان دقت در قطعه سازی کروز فرا دقت است

کاهش 35 درصدی تولید خودرو در نیمه ابتدایی سال

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!