وضعیت داراسوم که شامل گروه خودرویی می شود به کجا خواهد رسید؟

این روزها که بازار سرمایه به دلیل رفتارهای هیجانی سرمایه گذاران با نوسانات زیادی روبرو شده،گروه خودرو نیز متاثر از این روند افت قیمت را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

این روزها که بازار سرمایه به دلیل رفتارهای هیجانی سرمایه گذاران با نوسانات زیادی روبرو شده،گروه خودرو نیز متاثر از این روند افت قیمت را تجربه کرده به طوری که بر اساس آمار موجود، اصلاح قیمتی رخ داده در گروه خودرو حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بوده است. این اصلاح پرشتاب که بخش زیادی از آن به دلیل تصمیم ناگهانی توقف عرضه دارادوم بود، سرنوشت داراسوم که شامل گروه خودرو و فلزات اساسی است را با ابهام های فراوانی روبرو کرده است. ضمن آن که این احتمال وجود دارد که عرضه این گروه نیز با تاخیر یا تعلیق روبرو شود.

اما مهدی حاجی وند، کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر این که به طور قطع پذیره نویسی داراسوم به خودرویی ها اختصاص خواهد داشت، اظهار کرد: داراسوم تحت عنوان گروه خودرویی و فلزات اساسی عرضه خواهد شد و آن چه که عرضه این گروه را قطعی می کند به قول وزیر اقتصاد، همکاری و همراهی وزیر صنعت است بنابراین سهام ها در صورت نبود مشکل در قالب داراسوم عرضه خواهد شد.

وی بیان کرد: خودرویی ها با رشد خوبی همراه شده بودند و عدم عرضه دارادوم باعث شد تا این گروه نیز مانند کلیت بازار دست به اصلاح بزنند و پیش بینی می شود که حدود 30 درصد اصلاح در گروه خودرویی انجام شده است بنابراین با بازگشت پالایشگاهی ها و کلیت بازار، این موارد متعادل شده و یا حداقل روند منفی خود را ادامه نمی دهند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر قرار گرفتن گروه خودرویی در فهرست داراسوم و اثر آن بر رشد یا کاهش سهام خودرویی ها نیز اظهار کرد: بدون شک پیش بینی این وضعیت در گرو عرضه دارادوم است بدون شک برای این که دولت این گروه را با قیمت بالاتری به فروش برساند فرصت دو ماهه ای برای داغ کردن قیمت پالایشگاهی ها دارد که به طور قطع این فرصت برای خودرویی ها و فلزات اساسی بیشتر است.

حاجی وند با بیان این که بر اساس پیش بینی ها مقرر شده تا گروه خودرویی ها در آبان و یا آذر ماه عرضه شود، تصریح کرد: شاید گروه خودرویی نسبت به پالایشگاهی ها با شیب ملایمتری روند رو به رشد خود را ادامه دهند این در حالیست که پیش از این سهام خودرویی ها سقف قیمتی را زده بود که به نظر می رسد هم راستا با پالایشگاهی ها باید سقف قیمتی که در گذشته به ثبت رسانده بودند را پیش ببرند.

وی ادامه داد: به طور کلی گروه خودرویی ها به لحاظ مثبت بودن روند بازار و همچنین دارادوم ها باید روند رو به رشدی را در آینده طی کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص احتمال مخالف عرضه خودرویی ها و قرار گرفتن آن ها در فهرست داراسومی ها نیز تشریح کرد: هنوز رویکرد مشخصی از سوی مسئولان در این باره دیده نمی شود این دز حالیست که با قدرت از عرضه سهام پتروشیمی ها صحبت می شد اما در عمل این اتفاق نیفتاد، اما با این حال در صورت همراهی وزیر صنعت، بدون شک خودرویی ها به راحتی داراسومی می شوند ضمن آن که جو روانی در خصوص عرضه خودرویی ها در جامعه ایجاد شده که با توجه به تجربه بد لغو دارادوم، احتمال تکرار این شرایط در داراسوم وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام/ منبع: خودروکار

یکه تازی خودروسازها در بازار سرمایه

تامین مالی ۳۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو از طریق بازار سرمایه

مجوز واگذاری باقی مانده سهام دولت در 2 شرکت خودرسازی دریافت شد

آخرین وضعیت گروه خودرویی در بازار سرمایه

سهام خودرویی ها افت کرد / بیم و امید خودروسازان پس از برجام

پيشتازی ايران خودرو در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!