طرح پیش فروش خودروسازان تاثیری بر ساماندهی بازار خودرو ندارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح پیش فروش خودروسازان تاثیری در ساماندهی بازار خودرو ندارد زیرا سوداگران با ترفندهایی محدودیت‌های در نظر گرفته شده را دور می‌زنند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

بهزاد رحیمی عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طرح پیش فروش خودروسازان تاثیری در ساماندهی بازار خودرو ندارد، گفت: هرچند محدودیت‌هایی مانند استفاده از کارت ملی، دارا بودن گواهینامه و… از شروط الزامی ثبت نام در طرح‌های پیش فروش و فروش فوری خودروسازان است، اما سوداگران همواره با به کارگیری ترفندهایی مانند اجاره کارت ملی افرادی که توانایی خرید خودرو ندارند، فروش از طریق مبایعه نامه و… محدودیت‌های مذکور را دور می‌زنند در نتیجه اهداف پیش بینی شده در طرح‌های خودروسازان محقق نمی‌شود.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل عدم موفقیت طرح‌های پیش فروش در ساماندهی بازار را درهای پشتی خودروسازان دانست و افزود: در حال حاضر بازار خرید و فروش حواله خودروهای پیش فروش شده داغ است.

وی با طرح این پرسش که چگونه ممکن است در برخی نمایشگاه‌ها بیش از 10 خودروی پلاک نشده وجود داشته باشد؟ بیان کرد: چگونه این خودروها بدون شماره‌گذاری از درب کارخانه‌ها خارج می‌شوند؟ آیا این خودروها هنگام جابه ‌به‌ جایی مورد بازرسی قرار نمی‌گیرد؟ در به وجود آمدن این شرایط نمی‌توان از نقش خودروسازان و نمایندگی‌های آنها چشم پوشی کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: هرچند دلالان از تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار سود می‌برند اما به نظر می رسد خودروسازان نیز سود خود را از این شرایط دریافت می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: از آنجایی که در طرح تحول در تولید و عرضه خودرو که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تدوین و در حال بررسی است، عوامل بازدارنده‌ای برای دلالی در بازار خودرو در نظر گرفته شده، با تصویب و اجرای آن می‌توان به بسته شدن درهای پشتی و جلوگیری از فعالیت سوداگران در بازار امید داشت.

انتهای پیام/ منبع: خانه ملت

رکود، همچنان میهمان پر و پا قرص بازار خودرو است

هرخودرویی که در بازار رقیب داشته باشد از سیستم قیمت گذاری خارجی می شود

خودروساز داخلی باید سود کند تا خودرو فرسوده را از رده خارج کند

بازار خودرو در رکود مطلق است

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!