رنو داستر از تست تصادف انکپ با نمره تجدیدی بیرون آمد!

رنو داستر در تازه ترین تست تصادف انکپ لاتین نتایج فاجعه باری را به ارمغان آورده به طوری که نه تنها پس از برخورد نه تنها واژگون شده بلکه دچار نشتی سوخت نیز شده است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

انکپ لاتین از رنو خواسته است برای تمام محصولاتش فراخوان بدهد. در اکتبر سال 2019 نسل دوم داستر رنو در کارخانه میوونی رومانی تولید شد و زمانی که در تست‌های تصادف انکپ لاتین مورد آزمایش قرار گرفت، چهار ستاره گرفته بود.

از آن به بعد تولید این شاسی بلند ارزان در بازار برزیل اجازه تجاری‌سازی و پلاک گرفت و در کارخانه سائو خوزه دوس پیناس مونتاژ شد. حالا که تست‌های تصادف این خودرو در انکپ لاتین دوباره انجام شده، نتایج نگران‌کننده‌ای به بار آورده و نتوانسته نمره قبولی از «برنامه ارزیابی جدید خودرو» برای بازار آمریکای لاتین و کارائیب دریافت کند.

البته داستر رنو اولین خودرویی نیست که در این ارزیابی بدون ستاره مانده اما زمانی که از روبه‌رو تصادف یا برخورد داشته باشد، علائمی از نشت سوخت را از خود نشان می‌دهد. این تنها اشکال کار نیست، چه آنکه وقتی از پهلو تست تصادف انجام می‌شود، این خودرو به آسانی واژگون می‌شود و ستون B‌ آن طاقت کافی ندارد و باعث خواهد شد در خودرو باز شود.

انکپ لاتین در توضیح اینکه چرا داستر رنو ستاره دریافت نکرده می‌گوید، بین داستر رنو و داستر داچیا تفاوت وجود دارد. خودروهای داستری که لوگوی الماسی را به رخ می‌کشند [منظور لوگوی رنو] فاقد استانداردهای بدنه و کیسه‌های هوا در پهلوها هستند.

نشت سوخت اهمیت بسیار خاصی دارد و از این رو انکپ لاتین از رنو خواسته است تمامی محصولات تولید شده نسل دوم شاسی بلند داستری را که در برزیل تولید کرده برای رفع عیب فرا بخواند. علاوه بر این، از رنو خواسته شده است برای باز شدن در خودرو هنگام تصادف از پهلو کاری انجام بدهند چون امکان آن وجود دارد که هنگام تصادف، در بدترین سناریو سرنشینان از خودرو به بیرون پرتاب شوند.

خودرویی که برای ارزیابی ایمنی پیاده‌ها مورد استفاده قرار گرفت، داستر ساخت رومانی بود و انکپ لاتین می‌گوید داستر تولید برزیل جلوبندی متفاوتی دارد که ممکن است در نتایج تست تصادف اثر داشته باشد. از سوی دیگر، داستر با لوگوی داچیا، که در اواخر سال 2017 توسط انکپ اروپا مورد ارزیابی قرار گرفته بود، موفق به دریافت 3 ستاره شد. در اکتبر سال 2020، تست‌های انکپ لاتین به مراتب نسبت به گذشته سخت‌گیرانه‌تر شده است. به این معنی که شاسی بلندهای ساخته شده در کارخانه‌های اروپای شرقی امتیاز پایین‌تری دریافت می‌کنند. اما افت شدید از 4 ستاره به صفر ستاره خیلی دور از انتظار است و به عقیده برخی می‌تواند نشانه استانداردهای دوگانه باشد.

این در حالی است که رنو در پاسخ به استعلام Motor1. com می‌گوید تفاوتی بین محصولات رنو وجود ندارد و خودروهای تولیدی در برزیل مشابه همان خودروهایی است که در اواخر سال 2019 موفق به دریافت 4 ستاره شده بودند. در پاسخ رنو آمده است: «خودروی داستر که نتایج تست‌های آن در ماه اوت 2021 منتشر شده است، از لحاظ تمامی محتوای ایمنی چه فعال و چه منفعل مشابه همان خودرویی است که درهمان موسسه در سال 2019 درباره محافظت از سرنشینان بزرگسال 4 ستاره و درباره سرنشینان خردسال 3 ستاره دریافت کرده است. انکپ لاتین پروتکل‌های تست تصادف خود را تغییر داده و به همین دلیل نتایج متفاوتی به دست آورده است.»

رنو تاکید دارد داستر به‌شدت تابع قوانین و مقررات کشورهایی است که در آن عرضه و فروخته می‌شود و حتی در برخی کشورها، بالاتر از توقع قانون‌گذاران و ناظران در برخی از جنبه‌ها عمل می‌کند. مدل عرضه شده در بازار آمریکای لاتین به همان تجهیزات ایمنی مثل ESP، هشدار نقطه کور، دوربین‌های متعدد، کمک به حرکت در سربالایی‌ها در پارکینگ‌ها و رمپ‌ها و مواردی مانند آن مجهز است که قوانین و مقررات حتی آنها را اجباری هم نکرده است.

انتهای پیام/

رنو اصلا از ایران نرفته است/ خودروساز فرانسوی امیدوار به از سرگیری فعالیت ها

با بودجه 400 تا 500 میلیون تومانی، خرید کدام خودروهای وارداتی ممکن است؟ (قسمت اول)

پژو و رنو به خواست خود از کشور خارج نشدند

سوار بر بال خاطرات/ مروری بر خودروهای خاطره انگیز ایران در دهه 50 شمسی

مقایسه سدان های دست دوم هم قیمت/ از میان کیا سراتو ، مزدا3 ، رنو مگان و هیوندای آوانته کدام یک را انتخاب کنیم؟

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!