مجلس به موضوع نوسان قیمت ها در بازار و صنعت خودرو ورود کرد

به گفته سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به عنوان یک کار فوری به موضوع تحقیق و تفحص صنعت خودرو ورود کند تا کمکی برای افزایش میزان اطلاعات باشد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند در حال انجام تحقیق و تفحص صنعت خودرو در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هنوز تحقیق و تفحص انجام نشده و گزارشی در این باره در اختیار نیست نمی توان نسبت به اتخاذ تصمیمی در این صنعت اقدام کرد مگر این که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به عنوان یک کار فوری به این موضوع ورود کند تا کمکی برای افزایش میزان اطلاعات باشد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در خصوص امکان ورود کمیسیون صنایع و مجلس به موضوعات مختلف کشور از جمله صنعت و بازار خودرو افزود: مجلس اختیار کامل برای ورود به موضوعات در قالب قانونگذاری و همچنین نظارت را دارد و هیچ منعی برای ورود به موضوعاتی چون تولید، قیمت گذاری و کیفیت ندارد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در ادامه با بیان این که خودرو در کشور به کالای سرمایه ای تبدیل شده است ، اظهار کرد: هم اکنون بسیاری از افراد با هدف سرمایه گذاری اقدام به آوردن سرمایه خود به بازار خودرو کرده اند و تا زمانی که این نگاه سرمایه ای اصلاح نشود و خودرو به کالای مصرفی تبدیل نشود، این مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت اما در صورت تنظیم‌گری و عرضه خودرو به شیوه و سازوکار مناسب به دست مصرف کننده واقعی برسد به همان میزان در بازار ثانویه و معاملات آسیب چندانی به مصرف کننده نمی زند.

فیروزی ادامه داد: در حال حاضر ایراداتی مبنی بر عدم واگذاری خودرو به مصرف کنندگان واقعی وجود دارد و او ناگزیر به تهیه خودرو از بازار ثانویه است که در این شرایط ناچار به خرید خودرو با قیمت گران تر خواهد بود براین اساس اصلاح سازوکارها در شرایط فعلی پیشنهاد کمیسیون صنایع خواهد بود. هرچند که خودروسازان در چند ماه اخیر با محدودیت در فروش خودرو با گزینه هایی همچون فروش با کدملی و روش قرعه کشی در تلاش برای بهبود شرایط هستند.

وی گفت: هرچند این اقدام کار درستی بود اما باز هم به هدف اصلی که رسیدن خودرو به دست مصرف کننده اصلی است فاصله زیادی وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به طرح مجلس مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا تصریح کرد: دولت قبل اراده ای برای اجرای این طرح نداشت در حالی گه معتقدیم این طرح تنظیم گری بهتری در عرضه و تقاضا خواهد داشت چرا که در این طرح پیش بینی شده بود خریداران خودرو از بورس در شرایط فعلی و متشنج بازار تا سه سال اجازه فروش خودروی خود را نخواهند داشت که بر این اساس خودرو به مصرف کنندگان واقعی واگذار می شد که در این شرایط امکان تنظیم بازار وجود خواهد داشت.

این نماینده مجلس با تاکید بر این که این طرح به طور قطع در دولت جدید دوباره مطرح خواهد شد، گفت: این طرح در حال حاضر در کمیسیون صنایع است و با تصویب امکان تبدیل آن به قانون وجود دارد هرچند که در صورت اهتمام دولت نیازی به قانونگذاری در این زمینه وجود ندارد و تبدیل آن به قانون برای الزام دولت به اجرای آن بود و حال در صورت اراده دولت، این طرح می تواند تنظیم گری بازار خودرو را دنبال کند.

انتهای پیام/ منبع: خودروکار

کمبود تراشه چالش جدی در صنعت خودروسازی کشور

روند واكسيناسيون قطعه سازان به خوبي در حال انجام است/ تمام پروتكل هاي بهداشتي در مراكز واكسيناسيون رعايت مي شود

مسیر بهبود کیفیت و کاهش قیمت خودرو از اصلاح ساختار مدیریتی می گذرد

تراشه سازها قصد افزایش قیمت دارند / چالش تازه قطعه سازان صنعت خودرو

باید تا سال 1404 به تولید 3 میلیون دستگاه خودرو برسیم

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!