پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تعاون، نخستین پلتفرم خودرو گروه صنعتی چکاد طی ۲ سال آینده عرضه می شود

گروه صنعتی چکاد امروز در نشست خبری ضمن بیان برنامه های خود از طراحی و تولید نخستین پلتفرم خودرویی خود به نام تعاون خبر داد. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو خلخالی عضو هیات مدیره گروه صنعتی چکاد در نشست خبری در خصوص پلتفرم خودرو تعاون گفت: برای آن که بخواهیم خودروی خوب تولید کنیم […]

سبحان قالیباف
چهارشنبه - ۱۹ آبان ۱۴۰۰

گروه صنعتی چکاد امروز در نشست خبری ضمن بیان برنامه های خود از طراحی و تولید نخستین پلتفرم خودرویی خود به نام تعاون خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

خلخالی عضو هیات مدیره گروه صنعتی چکاد در نشست خبری در خصوص پلتفرم خودرو تعاون گفت: برای آن که بخواهیم خودروی خوب تولید کنیم باید با کمک یکدیگر بدنبال شکوفایی صنعت خودرو باشیم و باید خودرو سازی به سمت خصوصی حرکت کند و باید در این میان رویکرد خود را تغییر دهیم در حال حاضر قطعه سازان به جایی رسیدند که در نظر داریم در مجموعه چکاد اولین خودروی ملی تعاون را به بازار عرضه کنیم در حال حاضر پلتفرم این خودرو طراحی شده و برروی این پلت فرم اقدام به تولید خودرو در سگمنت های صندوق دار، هاچبک، کراس اوور و اس یو وی خواهیم کرد.

وی افزود: در حال حاضر برنامه داریم تا ۵۰ خودرو در کلاس سدان را بسازیم تا بتوانیم استانداردهای لازم رابا این ۵۰ دستگاه اخذ کنیم و قصد داریم تا کمتر از دوسال آینده آن را عرضه کنیم.

خلخالی ادامه داد: ۱۰ خودروساز خصوصی با چالش های متعددی دست به گریبان هستند که سالانه ۳۰ هزار دستگاه خودرو تولید می کنند که باید با رشد تولید و شکل گیری دانش فنی در این شرکت ها تولید به سالانه ۳۰۰ هزار دستگاه برسد.

وی اشاره کرد: بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان نیاز سرمایه گذاری تولید پلتفرم و حدود ۲۰ میلیون دلار سرمایه برای طراحی و تیراژ ۲۰۰ هزار دستگاه در سال خواهد بود. همچنین تا این لحظه تمامی سرمایه گذاری ها به صورت مستقیم توسط گروه صنعتی چکاد انجام شده است اما امیدواریم به کمک تعاونی که ایجاد شده بتوانیم سایر قطعه سازان را به سرمایه گذاری در این پروژه تشویق کنیم.

خلخالی گفت : ما در موضوعات علمی مشکل چندانی نداریم و در سطح بسیار خوبی قرار گرفته ایم اما مشکلات مدیریتی همچنان وجود دارد. وقتی برای خرید خودروهای فعلی تولیدی کشور با سطح پایین فناوری، صف ایجاد می شود پس می توان نتیجه گرفت که نیازی به فناوری در کشور احساس نشده است.

نادر وهاب اقایی گفت : در زمانی که خودروسازان خارجی در کشور وجود داشتند به دلیل عرضه محصولات جدید، قطعه سازان در فصل شکوفایی خود قرار داشتند و تولید قطعات جدید به دلیل خواسته شرکت های مادر، همواره وجود داشت. چنانکه دیدیم در همان زمان صنعت قطعه سازی ما در حال صادرات قطعات خودرویی تولید شده در کشور بود.

مدیر عامل هلدینگ چکاد نیز در ادامه گفت: ازهمه قطعه سازان دعوت میکنیم تا در کنار ما قراربگیرند ودر ساخت این خودرو همراه ما شوند و در تولید این محصول مشارکت کنند.

وی افزود : به زودی فروشگاه آنلاین چکاد پارت در حوزه فروش قطعات توسط گروه صنعتی چکاد راه اندازی خواهد شد که نسبت به سایر فروشگاه های آنلاین فروش قطعات، بسیار متفاوت خواهد بود.

علی یکه فلاح مدیرعامل گروه صنعتی چکاد در خصوص موتور و گیربکس این خودرو اظهار کرد: یک موتور خارجی و ۲ موتور ایرانی برای این خودرو در نظر گرفته شده و در خصوص گیربکس نیز سعی خواهیم کرد تا از منابع داخلی و ظرفیت قطعه سازی داخلی بهره برداری کنیم.

مهندس یکه فلاح ادامه داد : ما در داخل کشور دارای یک زنجیره تامین بسیار قدرتمند هستیم. خودروهایی که در خیابان های کشور مشاهده می کنید توسط قطعه سازان تولید می شود

وی افزود : در تولید این پلتفرم از همین زنجیره تامین قدرتمند داخلی بهره خواهیم برد. ما به دنبال بالندگی در صنعت خودرو هستیم و باید این صنعت را به دست متخصصان بسپاریم.

موسس گروه صنعتی چکاد گفت : در این پروژه علاقه مند هستیم که از تجربیات شرکت های خارجی استفاده کنیم اما نخبگان دانشگاهی ما نشان داده اند که توانمندی خوبی در این بخش دارند. اما ما نیز بر این باور هستیم که می توانیم از تجربیات شرکت های مختلف اروپایی که در صنعت خودرو فعالیت های موفقی داشته اند، بهره ببریم.

یکه فلاح ادامه داد : یکی از موضوعات اصلی ایجاد این پلتفرم، موضوع تکنولوژی های جدید است. در بحث ورق خودرو پس از تولیدات خودرویی کشور، فولاد مبارکه اقدام به تامین ورق های فولادی کرده است چرا که پیش از این، تولید ورق خودرویی وجود نداشت.

مالک و موسس گروه صنعتی چکاد افزود : مشکلات تامین ورق های فولادی وجود دارد اما امیدواریم تامین کنندگان فولاد کشور در حل این مشکل به کمک ما بیایند.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی