واردات خودرو به مناطق آزاد هنوز ممنوع است!

به گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد، مصوبه هیئت وزیران برای ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد به قوت خود باقی است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی اظهار کرد: فعلاً قانون کالای همراه مسافر به قوت خود باقی است و در حال اجراست.

وی با بیان اینکه واردات برخی اقلام از قبیل خودرو کشور ممنوع شده و مناطق آزاد هم مشمول آن شده‌اند گفت: این ممنوعیت، مصوبه هیئت وزیران است ولی واردات برخی اقلام دیگر آزاد است و اتفاقاً استقبال خوبی هم از آن می‌شود؛ میزان خریدهایی که مردم به مناطق آزاد انجام می‌دهند، بد نیست.

منطقه آزاد درگاه واردات کالا نیست!

گفتنی است پیش از این نیز سعید محمد این اتهام که «مناطق آزاد درگاه واردات یا قاچاق کالا شده اند» رد کرده و گفته بود: تراز تجاری مناطق ویژه و آزاد در سال گذشته مجموعاً مثبت 11 میلیارد دلار شده که نشان دهنده افزایش تولید و صادرات در مناطق آزاد و ویژه است.

لازم به ذکر است که در دولت دوازدهم در 22 فروردین 1397 واردات کالاهای مصرفی به استثنای مواد اولیه تولید یا ماشین آلات تولید به مناطق آزاد با مصوبه هیئت وزیران ممنوع شد تا یکی از موارد اتهامی که مناطق آزاد را در رأس واردات قرار می‌داد، حذف شود. با این حال دیوان عدالت اداری این مصوبه را در 21 اردیبهشت 1400 ابطال کرد.

همچنین مصوبه هیئت وزیران دولت دوازدهم در خصوص ممنوعیت واردات خودرو در 29 خرداد 1398 شامل مناطق آزاد هم شد و از آن زمان تا کنون، امکان واردات خودرو در مناطق آزاد وجود ندارد.

اخیراً دبیر شورای عالی مناطق آزاد از قول رئیس جمهور برای آزادی واردات خودروی خارجی به مناطق آزاد کیش و قشم در ایام نزدیک به جام جهانی فوتبال قطر در صورت انتقال بخشی از گردشگران قطر به این دو جزیره خبر داده بود که هنوز این موضوع در هیئت دولت مطرح و تصویب نشده است.

انتهای پیام/ منبع: مهر

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!