پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بیمه

جدول قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳

در روزهای آخر هر سال بیمه مرکزی با اعلام نرخ پرداختی دیه توسط قوه قضائیه، اقدام به تعیین بیمه شخص ثالث می‌کند.

فاطمه علی اصغری
چهارشنبه - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

به گزارش فرارو در روزهای آخر هر سال بیمه مرکزی با اعلام نرخ پرداختی دیه توسط قوه قضائیه، اقدام به تعیین بیمه شخص ثالث می‌کند. حق بیمه شخص ثالث نیز به دلیل افزایش ۳۳ درصدی نرخ دیه، ۳۵. ۵ درصد افزایش یافت. بیمه شخص ثالث برای کلیه خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها اجباری بوده و نداشتن آن جریمه دارد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که همیشه در مورد بیمه شخص ثالث مطرح می‌شود، میزان و هزینه بیمه شخص ثالث است. جدولقیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳ توسط شورای عالی بیمه تعیین می‌شود و مهم‌ترین عامل در تعیین آن نرخ دیه اعلامی از سوی قوه قضائیه است.

عوامل مؤثر در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳

عوامل متعددی در تعیین حق بیمه ۱۴۰۳ مؤثر است که مهمترین آن‌ها میزان دیه تعیین شده توسط قوه قضائیه است. اما علاوه بر این عوامل دیگری نیز بر قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳ مؤثر است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

استفاده از ماشین

استفاده از وسیله نقلیه خطر تصادف خودرو و هزینه تصادف اتومبیل را تعیین می‌کند. برای مثال، تاکسی‌ها یا خودرو‌های آموزش رانندگی به دلیل نوع استفاده از آن‌ها بیشتر در معرض تصادفات جاده‌ای هستند و کسانی که این خودرو‌ها را بیمه می‌کنند باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری بپردازند.

تعیین هزینه بیمه پایه توسط بیمه مرکزی  

قیمت بیمه شخص ثالث 1403 بر‌حسب درصد کامل دیه شخص در ماه حرام، تعداد سیلندر، ظرفیت بار و پوشش مالی و فیزیکی بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که بر اساس قانون مجازات اسلامی، اگر فردی در ماه‌های حرام فوت کند، دیه یک سوم افزایش می‌یابد.

جریمه تاخیر پرداخت بیمه شخص ثالث

جریمه تاخیر منجر به افزایش حق بیمه می‌شود همانطور که عدم خسارت منجر به کاهش حق بیمه شخص ثالث می‌شود. بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان خودرو در ایران اجباری است و در صورت تاخیر در تمدید بیمه شخص ثالث، هر روز مبلغی به حق بیمه اضافه می‌شود که بر حسب خودرو متفاوت است.

تأثیر پوشش مالی بر میزان حق بیمه شخص ثالث

حداقل و حداکثر حمایت مالی سالانه توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود. انتخاب حمایت مالی توسط بیمه‌گذار بر قیمت بیمه شخص ثالث 1403 تاثیر می‌گذارد. برای انتخاب بهترین بیمه خودرو باید به سقف حمایت مالی بیمه نامه توجه کرد.

مدت اعتبار بیمه نامه

مدت زمان بیمه نامه شخص ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال متغیر باشد. برخی از شرکت‌های بیمه نیز هر روز این نوع بیمه را ارائه می‌کنند. اما خرید سالانه بیمه شخص ثالث هزینه زیادی دارد، زیرا بیمه نامه‌های کوچک برای شرکت‌های بیمه ریسک بیشتری دارند و در نتیجه با قیمت بالاتری ارائه می‌شوند.

تخفیف برای نداشتن خسارت خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث 1403، تخفیف عدم خسارت خودرو است. تخفیف بدون ضرر برای سال هایی اعمال می‌شود که بیمه گذار از شرکت بیمه خسارت دریافت نکرده باشد. سود زیان از 5 درصد در سال اول تا 70 درصد در سال چهاردهم متغیر است و از حق بیمه شخص ثالث کسر می‌شود.

جدول قیمت بیمه شخص ثالث 1403

حق بیمه شخص ثالث 1403 برای وسایل نقلیه مورد استفاده آژانس‌ها، اجاره‌نشینان و مسافربرهای شخصی در سطح شهر 10 درصد بیشتر و 20 درصد بیشتر از حق بیمه خودروهای سواری مشابه برای مسافران شخصی خارج از شهر است. در این بخش از مقاله شما را با جدول قیمت بیمه شخص ثالث 1403 در خودروها، موتورسیکلت‌ها و خودروهای سواری و اجاره‌ای آشنا می‌کنیم.

1) نرخ بیمه شخص ثالث برای تاکسی ها

هزینه بیمه شخص ثالث تاکسی ها از حق بیمه پایه خودروهای شخصی بالاتر است. در جدول زیر هزینه بیمه شخص ثالث 1403 را لیست کرده‌ایم:

تاکسی برون شهری

10 درصد

خودروهای آموزش رانندگی

15 درصد

تاکسی درون شهری

20 درصد

2) قیمت بیمه شخص ثالث خودروهای سواری

قیمت بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1403 در جدول زیر بررسی شده است:

نوع خودرو

قیمت بیمه شخص ثالث

خودرو دارای کمتر از 4 سیلندر

4.113.720 تومان

خودروهای دارای 4 سیلندر

5.726.565 تومان

خودرو دارای بیشتر از 4 سیلندر

6.409.260 تومان

خودرو پیکان، پراید و سمند

4.871.800 تومان

3) نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت 1403

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها نیز اجباری است. قیمت بیمه موتور سیکلت با توجه به نوع موتور گیربکس یا گازی بودن آن و همچنین قدرت موتور یعنی تعداد سیلندر موتور تعیین می‌شود. جدول حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت 1403 نیز به شرح زیر محاسبه می‌شود.

موتورسیکلت گازی

۱,۰۲۵,۲۰۰ تومان

موتورسیکلت دنده‌ای 1 سیلندر

۱,۲۵۲,۴۰۰ تومان

موتورسیکلت دنده‌ای 2 سیلندر و بالاتر

۱,۳۷۵,۷۰۰ تومان

موتورسیکلت دنده‌ای 3 چرخ

۱,۴۷۹,۷۰۰ تومان

افزایش هزینه بیمه شخص ثالث 1403

با در نظر گرفتن مقایسه قیمت‌ها و درصد افزایش بیمه شخص ثالث، متوجه می‌شویم که سازمان بیمه مرکزی همواره تلاش کرده است تا قیمت بیمه نامه‌های شخص ثالث را تا حد امکان کاهش دهد تا همه شهروندان بتوانند به راحتی خودروهای خود را بیمه کنند. علاوه بر افزایش 35 درصدی نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1403، قیمت بیمه شخص ثالث نیز در موارد زیر تغییر کرد:

به رانندگانی که تصادفات زیانآور ندارند تا 70 درصد تخفیف در هزینه بیمه ارائه میشود.
در صورت نمره منفی رانندگان، نرخ حق بیمه 30 درصد افزایش مییابد.
عدم معاینه فنی نیز باعث افزایش 5 درصدی قیمت بیمه مسئولیت شخص ثالث میشود.
نرخ حق بیمه برای رانندگان متخلف که باعث تصادف میشوند 3 درصد افزایش مییابد.
شرکتهای بیمه بین 2.5 تا 7 درصد غرامت را از راننده مقصر دریافت میکنند.

بیمه

قیمت بیمه شخص ثالث 1403 در خودروهای مختلف متفاوت است. برای خرید بیمه با قیمت مناسب باید تمامی عوامل موثر در انتخاب قیمت بیمه نامه را بپردازید. همچنین به یاد داشته باشید که خرید ارزان‌ترین بیمه همیشه بهترین انتخاب نیست. در هنگام خرید بیمه شخص ثالث، حدود تعهدات مالی خود را انتخاب کنید تا در صورت بروز حادثه در دریافت خسارت با مشکل مواجه نشوید. بیمه شخص ثالث برای کلیه وسایل نقلیه زمینی مانند اتومبیل و موتورسیکلت بیمه اجباری است.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی