کاهش آمار خودروهای ناقص / دلیلی برای احتکار توسط خودروساز وجود ندارد

دبیر انجمن خودروسازان ایران در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر تعمد در عدم عرضه به موقع قطعات به خودروسازان گفت: مهمترین مشکل برای خودروسازان تامین قطعه بود که منجر به تولید خودروهای ناقص شد ،‌  پس از صدور مجورهای لازم ترخیص قطعات از گمرک تسهیل شد و این مشکل در حال رفع است.

به گزارش پایگاه خبری رسمی جوان خودرو؛

احمد نعمت‌بخش در مورد نقص قطعات خودروها بیان کرد:  برخی خودروهای تولیدی به دلیل نقص قطعه به مرحله تجاری نرسیدند. البته این مشکل در گمرک در حال حاضر برطرف شده و با آزاد شدن این قطعات از گمرک بسیاری از خودروهایی که معطل مانده بودند به مرور به مرحله تجاری می‌رسند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در ادامه ادعای احتکار 160هزار خودرو در انبار خودروسازان را رد کرده و افزود: سازمان بازرسی کل کشور در جلساتی که با خودروسازان داشتند به این نتیجه رسیدند که در زمینه خودروهای داخلی احتکاری روی نداده است. در واقع دلیلی برای احتکار توسط خودروساز وجود ندارد، طبق قرارداد، تاخیر در تحویل خودروها مستلزم پرداخت جریمه است بنابراین هرچه خودروها دیرتر به بازار عرضه شود خودروساز متضرر شده و ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود.

به گفته نعمت بخش،‌ آمار خودروهای ناقصی که در پارکینگ مانده‌اند کاهش داشته اما با این حال اگر تحویل خودرویی با تاخیر مواجه شده تنها دلیلش نقص در برخی قطعات است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ضمن بیان این نکته با اشاره به اینکه بدون این قطعات تحویل خودرو به مشتری امکان پذیر نیست،‌ادامه داد: نواقصی که در قطعات مختلف خودروها وجود دارد هم به طور یقین مانع از تحویل محصول نهایی به مشتری می‌شوند.

وی همچنین در خصوص نظارت بر عملکرد خودروسازان اضافه کرد: چندین سال است که خودروسازان براساس قراردادی که مابین خودروساز و خریدار منعقد می‌شود محصولات خود را توزیع می‌کنند. در این قراردادها جریمه دیرکرد در تحویل خودرو به وضوح ذکر شده‌است. بنابراین می‌توان گفت اهرم نظارتی قوی در این زمینه نیاز نداشته و نداریم. و خودرو سازان همواره خود را ملزم به ایفای تعهدات خود می‌دانند.

کشف 800 خودرو احتکار شده در استان البرز

رد شائبه احتکار توسط وزیر صنعت/ وجود تعدادی خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازها به منزله احتکار نیست 

وزیر صنعت منکر احتکار خودرو شد!

رد شائبه احتکار خودرو توسط رئیس کمیسیون صنایع مجلس / خودروسازان باید قطعه دپو می کردند

عرضه خودروهای احتکار شده قیمت ها را پایین کشید

آغاز کار ستاد تشدید مبارزه با احتکار با حکم وزیر صنعت

ایران خودرو احتکار محصولات اش را تکذیب کرد/ عرضه تدریجی 113 هزار دستگاه خودرو آغاز شده است

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!