پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

پارکینگ خودرو_جک j5_JAC J5_جی ای سی J5

تعیین جریمه تاخیر در تحویل خودرو

در صورت تاخیر در تحویل خودروهای فروخته‌شده به روش فروش فوری و پیش‌فروش قطعی، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به پرداخت ماهانه ۲.۵ درصد (۳۰ درصد روزشمار) جریمه تاخیر در تحویل به مشتریان خواهند بود. به نقل از ایسنا، تاخیر در تحویل خودرو فروخته‌شده از جمله مشکلات خریداران خودرو در ایران است. در حال حاضر […]

سهیل زنگنه
یکشنبه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۴

در صورت تاخیر در تحویل خودروهای فروخته‌شده به روش فروش فوری و پیش‌فروش قطعی، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به پرداخت ماهانه ۲.۵ درصد (۳۰ درصد روزشمار) جریمه تاخیر در تحویل به مشتریان خواهند بود.

  به نقل از ایسنا، تاخیر در تحویل خودرو فروخته‌شده از جمله مشکلات خریداران خودرو در ایران است.

  در حال حاضر اگرچه خودروسازان و واردکنندگان خودرو، پرداخت درصدی از مبلغ خودرو به عنوان جریمه تاخیر در تحویل را در متن قراردادهای فروش خود قید می‌کنند اما این درصد معمولا کم است و در مواردی نیز اصلا پرداخت نمی‌شود.

  در این شرایط در اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، ضوابط پرداخت جریمه تاخیر در تحویل خودروها تعیین شده و خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به پرداخت این مبلغ شده‌اند.

  در این قانون، میزان جریمه تاخیر در تحویل خودرو در روش‌ فروش فوری (حداکثر تاریخ تحویل 30 روز) و روش پیش‌فروش قطعی (حداکثر تاریخ تحویل 9 ماه)، معادل ماهانه 2.5 درصد مبلغ واریزی از سوی خریدار (روزشمار 30 درصد) تعیین شده است.

  میزان جریمه تاخیر در تحویل خودرو در روش پیش‌فروش عادی (حداکثر تاریخ تحویل 12 ماه) نیز معادل حداقل سود سپرده یکساله سیستم بانکی به اضافه یک درصد، تعیین شده است.

  همچنین میزان جریمه تاخیر در تحویل خودرو در روش فروش مشارکت در تولید (حداکثر تاریخ تحویل سه سال) نیز معادل حداقل سود سپرده سه ساله سیستم بانکی به اضافه یک درصد، تعیین شده است.

  میزان جریمه تاخیر در تحویل خودروهای فروخته شده به روش سفارشی تیراژ محدود (حداکثر تاریخ تحویل در محصولات داخلی 3 ماه، وارداتی 4 ماه) معادل ماهانه 3 درصد (روزشمار 36 درصد) تعیین شده است.

  طبق این قانون خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم خواهند بود جرایم یادشده را به صورت روزشمار به مشتریان پرداخت کنند.

  اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو هم‌اکنون در هیات دولت در دست بررسی است و پس از تصویب، ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

  الزام به پذیرش سریع خودرو در خدمات پس از فروش

  الزام درج زمان دقیق تحویل خودرو در قرارداد

  اجرا قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو

  ردیابی قطعات خودرو الزامی می شود.

  دیدگاه خود را بنویسید

  کیوسک مطبوعاتی