قیمت خودروهای وارداتی در سراشیبی قرار گرفت

کاهش نرخ ارز طی روزهای گذشته، سبب شد تا قیمت خودروهای وارداتی در بازار در مسیر نزولی قرار بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

طی روزهای اخیر نرخ ارز در مسیر نزولی قرار گرفته است پیرو این موضوع به گفته ی فعالان بازار، قیمت خودروهای وارداتی ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد به همین دلیل با توجه به کاهش نرخ ارز طی روزهای اخیر، قیمت این خودروها هم با کاهش همراه شده است.

در همین خصوص سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران اعلام کرد که خودرویی سراتو حدود 35 میلیون تومان پائین آمده همچنین سانتافه هم 15 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

این مقام صنفی اشاره کرد: البته فعلا آینده بازار ارز مشخص نبوده و نرخ آن باید به ثبات نسبی برسد تا تاثیر نرخ ارز بر بازار خودرو به طور دقیق و دائمی مشخص شود. تغییر اساسی قیمت‌ خودروها در بازار زمانی خود را نشان می‌دهد که قیمت ارز هفته‌ها در یک نرخ ثابت بماند.

عضو اتاق اصناف تهران تصریح کرد: هر خودروی وارداتی یک قیمت جهانی دارد؛ زمانی که نرخ دلار تغییر می‌کند، قیمت جهانی آن به علاوه 95 درصد تعرفه گمرکی، قیمت داخلی تقریبی خودرو را نشان می‌دهد؛ در این صورت نرخ ارز بر روی قیمت خودرو تاثیرگذار خواهد بود.

موتمنی با بیان اینکه در خودروهای داخلی تغییر نرخ ارز تاثیر چندانی ندارد، گفت: دلیل این موضوع این است که به طور مثال زمانی که دلار در کانال قیمتی 18 هزار تومان بود، پژو 206 تیپ 5 تقریبا 70 میلیون تومان بود؛ در حال حاضر که دلار در پایه 11 هزار تومان است، با وجود اینکه کاهش یافته، اما قیمت این محصول در بازار 94 میلیون تومان است.

گزارش خودرو

وی تاکید کرد: هم اکنون هم فروشندگان و هم خریداران خودرو، بیشتر منتظر مشخص شدن تکلیف قیمت ارز هستند تا بتوانند درباره بازار تصمیم‌گیری کنند.

کاهش قیمت خودروهای داخلی

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران همچنین از کاهش قیمت خودروهای داخلی خبر داد و گفت: به طور معمول قیمت خودروهای داخلی در بازار به میزان عرضه به بازار بستگی دارد. طی بررسی‌های 10 روز اخیر می‌بینیم که محصولات ایران‌خودرو، اکثرا کاهش قیمت داشته‌اند؛ چراکه عرضه این خودروها به بازار افزایش داشته و بهتر بوده است.

وی در این راستا اشاره کرد: به طور مثال قیمت پژو 206 تیپ 5، از 101 میلیون تومان به 91 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. سمند از 86 میلیون تومان به 75 میلیون و 500 هزار تومان کاهش قیمت داشته‌ است. قیمت پژو 405 از 82 میلیون تومان به 72 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. این کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو ناشی از افزایش عرضه به بازار است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران اظهار کرد: در مقابل اما در گروه سایپا طی 10 روز گذشته تغییری در قیمت‌ها دیده نمی‌شود؛ همچنان پرایدهای سایپا 111 با 49 میلیون و 500 هزار تومان، سایپا 131 با 45 میلیون تومان و تیبا با 52 میلیون و 700 هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرند؛ چراکه این شرکت خودروی چندانی فاکتور و تحویل مشتری نکرده است.

انتهای پیام/ منبع: ایسنا

آرامش در بازار خودرو برقرار است / قیمت تولیدات داخلی نزولی و وارداتی ها ثابت است

روند فروش شیر فرانسوی، نزولی شد

اصلاح رفتارها، فرآیندها و عملکردها در صنعت خودرو در گرو خصوصی سازی

دلال بازی بزرگترین عامل گرانی در بازار خودرو

ایساکو KTL تعمیرگاه تخصصی بهنام آمیکو مدیران خودرو

جک کرمان موتور

نظر شما !!