ایستادگی در حرکت / ویروس کرونا چگونه از وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی منتقل می شود؟!

کرونا! شاید این نام را بتوان وحشتناک‌ ترین کلمه در سال اخیر نامید.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

کرونا! شاید این نام را بتوان وحشتناک‌ ترین کلمه در سال اخیر نامید. سالی که با وقایع مختلف و در آخر شیوع یک ویروس نسبتا ناشناخته و به‌ روز شده می‌تواند عنوان یکی از عجیب‌ترین سال‌ های قرن را با خود یدک بکشد.

اکنون کروناویروس جدید یا کوید 19 با فراگیری فراتر از پیش‌ بینی در سطح ایران و جهان به چنان دغدغه‌ای تبدیل شده که توانسته نیمی از فعالیت‌های بشر را به حال تعلیق دربیاورد.

اما این ویروس همین که از بدنی به بدن دیگر می‌رود، توان خود را نیز از دست می‌دهد و به‌عنوان مثال وقتی 10 بدن مختلف را پیموده باشد، شدت بیماری در فرد اول و دهم قابل مقایسه نیست و در فرد دهم بیماری تا حدی تقلیل یافته است.

بر همین اساس پس از گذر پیک بیماری، می‌توان فعالیت‌های روزمره را با شرط احتیاط و شدت ملایم از سر گرفت.

یکی از ابزار اصلی فعالیت روزمره شهری نیز استفاده از انواع وسایل حمل‌و‌نقل است.

حال باید دید برای جلوگیری از همه‌گیری دوباره و ایجاد موج دوم بیماری می‌بایست چه مواردی را حین استفاده از تاکسی، اتوبوس، مترو و خودرو شخصی مدنظر قرار داد و حین حرکت و عبور و مرور نیز در برابر این ویروس به شدت مسری ایستاد.

تاکسی

وقتی سوار تاکسی می‌شوید و قرار است خرماچپان و نفس به نفس دیگران روی صندلی عقب بنشینید، استفاده از ماسک فیلتردار بهترین گزینه است.

البته استفاده از ماسک کاملا دو طرفه است یعنی هم مانع از ابتلای شما و می‌شود و هم اگر خدای ناکرده ناقل ویروس باشید، مانع از انتقال آن به دیگران.

در این شرایط باید هر شخصی حین سرفه و عطسه جلو صورت‌اش را با ماسک، دستمال و یا در نهایت بخش بالایی آستین‌اش بپوشاند.

تاکسی

افزون بر اینها حین استفاده از دستگیره‌ها یا باید از دستکش استفاده کنید و یا سطوح را با استفاده از دستمال و بدون تماس با دست لمس کنید.

همین‌ طور بهتر است استفاده از پول را به فراموشی بسپارید و تا حد امکان به نرم‌افزارها و اپلیکشن‌های آنلاین پرداخت کرایه‌ها روی بیاورید.

همچنین با هماهنگی راننده تاجایی‌که می‌شود هوا را با گشودن پنجره‌ها به گردش بیندازید. صحبت با تلفن همراه را نیز تا جایی‌ که می‌توانید به حداقل برسانید.

اتوبوس و BRT

اتوبوس نیز از آن جاهایی است که استفاده از ماسک در آن کاملا ضروری به نظر می‌رسد.

در اتوبوس محیط پذیرای حجم بیشتری از آدم‌ هاست و اگرچه صندلی‌ ها و سطوح آن هرشب توسط کارکنان زحمت‌کش بخش خدمات اتوبوسرانی ضدعفونی می‌شود، باز هم نمی‌توان روی بهداشتی بودن محیط آن حساب باز کرد.

همچنین حین استفاده از اتوبوس دستکش بسیار کارآمدتر از دستمال و امثالهم عمل می‌کند و برای اطمینان بیش‌تر و حفظ سلامتی بهتر است پس از طی مسیر دستکش‌های استفاده شده را از بیرون به بخش داخلی آنها از دست خود جدا و روانه سطل آشغال دردار کنید.

اگر هم سطل آشغال در دسترس ندارید، کیسه پلاستیکی یک‌بار مصرف همراه داشته باشید و ماسک و دستکش استفاده شده را درون آن بیندازید سپش درش را محکم گره بزنید و در اولین فرصت آن را دور بریزید. توجه داشته باشید که دستکش استفاده شده در یک اتوبوس شلوغ را نمی‌توان همراه خود به خانه یا محل کار برد.

مترو

وسایل حمل‌ونقل عمومی اگرچه در هر 24 ساعت 2 بار ضدعفونی می‌شوند اما به‌ علت ازدیاد مسافر و دستگیره و سطوح فراوان یکی از بهترین مکان‌ها برای انتقال ویروس هستند.

هرچقدر هم ایستگاه‌ ها و واگن‌ های مترو با بهترین مواد ضدعفونی‌کننده شسته شوند، باز هم باید اصول ایمنی را حین استفاده از آنها مو به مو رعایت کرد.

مترو

مترو نیز مانند سایر مد های حمل‌ و نقلی مکانی است که مسافران فشرده و نفس به نفس می‌ایستند، بنابراین در این فضا هم باید از ماسک فیلتردار تمیز و یک‌ بار مصرف استفاده و پس از هر بار مصرف ماسک را معدوم کرد.

همچنین حین حضور در ایستگاه و واگن‌ های مترو باید با حواسی کاملا متمرکز از دست زدن به دهان، چشم‌ ها و گوش‌ ها خودداری و حتی‌الامکان از خوردن و آشامیدن امتناع کرد.

اگر هم در مترو اقدام به خرید کردید، محصولات بسته‌بندی شده را انتخاب کنید. همچنین در دوران فراگیری و شیوع گسترده کرونا از نزدیک شدن به فروشندگان و خرید از آنها خودداری کنید.

خودرو شخصی

شاید با خودتان بگوئید خودرو شخصی که دیگر محیط عمومی نیست که مجبور به رعایت قواعد سخت‌گیرانه و پیشگیرانه در آن باشیم.

در پاسخ‌ تان نیز باید بگوییم حرف شما هم منطقی است و هم غیرمنطقی. منطقی از آن جهت که در محیط خودرو شخصی مخصوصا زمانی‌که تنها هستید استفاده از ماسک چندان ضرورتی ندارد و غیرمنطقی از این دیدگاه که کروناویروس جدید تا روزها می‌تواند زنده بماند و ممکن است در نوبت قبلی استفاده شما آن را با دست و بدن خود وارد خودرو کرده باشید و وقتی برای بار بعدی وارد این فضا می‌شوید، باز هم ممکن است در معرض آلودگی قرار بگیرید.

به‌طور کلی فرمان ماشین‌ها آلوده‌ترین بخش آنهاست. سطحی که حتی در برخی موارد ثابت شده از یک سرویس بهداشتی عمومی نیز آلوده‌تر است. امروز که کرونا همه‌گیر شده که دیگر جای خود دارد.

پس بهتر است علاوه بر استفاده از دستکش‌های یک‌بار مصرف حین رانندگی با خودرو شخصی، سطوح درون خودرو مانند داشبورد، سیستم صوتی لمسی و غیرلمسی، فرمان، اهرم تعویض دنده، دستگیره درها و صندلی‌ها را با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده یا الکل 70 درصد و دستمال تمیز یک‌بار مصرف به حالت تنها «رفت»- و نه رفت و برگشتی و پشت سرهم- تمیز کنید. هم‌چنین بهتر است برخی عادت‌ها مانند گذاشتن دست روی در و لمس بدنه خودرو حین حرکت را به فراموشی بسپارید.

انتهای پیام/

حمل و نقل عمومی را نمی توان تعطیل کرد/ فعلا تا 20 فروردین طرح ترافیک اجرا نمی شود

چگونه محلول ضدعفونی خودرو تهیه کنیم؟

جگوار هم به تولید ماسک می پردازد

تعطیلی قطعه سازان تا 22 فروردین به منظور پیشگیری از شیوع کرونا

خدمات در محل امداد خودرو سایپا رایگان است

تمامی تجهیزات و خطوط تولید پارس خودرو ضد عفونی شد/کاهش حضور نیروی انسانی تا پایان کنترل بیماری کرونا درکشور

آمار خیره کننده استفاده از مترو در اولین روز کاری کرونایی

افزایش مسافران اتوبوس در اولین روز کاری سال

عدم اجرای طرح ترافیک پایتخت در هفته جاری

لاماری ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!