پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

انجمن_قطعه_سازان_خودرو

تعدیل 50 درصدی نیروی کار در کارخانه‌های قطعه سازی

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، مشکلات خودروسازان خیلی زود به صنعت قطعه‌سازی رسید؛ به‌طوری‌که عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه سازان از تعدیل 50 درصدی نیروی کار در کارخانه‌های قطعه‌سازی خبر داده است. مهم‌ترین علت این موضوع پرداخت نشدن طلب قطعه‌سازان از سوی خودروسازان عنوان شده است؛ در این زمینه محمدباقر رجال، رئیس انجمن قطعه‌سازان عنوان کرده که […]

سهیل زنگنه
دوشنبه - ۱۳ مهر ۱۳۹۴

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، مشکلات خودروسازان خیلی زود به صنعت قطعه‌سازی رسید؛ به‌طوری‌که عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه سازان از تعدیل 50 درصدی نیروی کار در کارخانه‌های قطعه‌سازی خبر داده است.

مهم‌ترین علت این موضوع پرداخت نشدن طلب قطعه‌سازان از سوی خودروسازان عنوان شده است؛ در این زمینه محمدباقر رجال، رئیس انجمن قطعه‌سازان عنوان کرده که از 9 ماه پیش تاکنون هیچ پولی از خودروسازان دریافت نکرده‌اند. در همین حال تولید‌کنندگان کشور نیز عامل اصلی عدم پرداخت طلب خود به قطعه‌سازان را کمبود نقدینگی در این شرکت‌ها عنوان می‌کنند.

این موضوع در شرایطی مطرح شده است که اعضای انجمن قطعه‌سازان پیش‌بینی کرده‌اند در صورت عدم پرداخت طلب‌هایشان در چندماه آینده بسیاری از این شرکت‌ها مجبور به تعطیل کردن واحدهای تولیدی خود می‌شوند. ماجرای تعطیلی کارخانه‌های قطعه‌سازی خبر تازه‌ای نیست زیرا با افزایش مشکلات صنعت خودرو و افت 50 درصدی تولید در سال 91 نیز بسیاری از کارخانه‌های قطعه‌سازی تعطیل شدند. بنا به گفته کارشناسان علت این موضوع به وضعیت تولید خودرو برمی‌گردد زیرا حیات کارخانه‌های قطعه‌سازی به شرکت‌های خودروساز داخلی وابسته است. موضوعی که همواره موجی از انتقادها را به دنبال داشته است و بسیاری از کارشناسان همین موضوع را مهم‌ترین عامل در ضربه پذیری صنعت قطعه کشور دانسته اند.

یکی از مدیران ارشد خودروسازی در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه وابستگی صنعت قطعه به خودروسازان مشکلات بسیاری را برای آنها به وجود آورده، می‌گوید: قطعه‌سازان باید در کنار فعالیت با شرکت‌های خودروساز داخل به تولید و صادرات قطعه بپردازند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی فعالیت آنها دچار مشکل نشود. وی معتقد است، در صورتی که دولت تسهیلاتی را به شرکت‌های خودروساز پرداخت کند، مشکل کنونی قطعه‌سازان رفع می‌شود اما این درمان مقطعی است.

 منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی