آغاز کلنگ‌زنی نخستین کارخانه خودروسازی در ترکیه

به گفته رئیس جمهور کشور کارخانه خودروسازی این کشور با ۲۲ میلیارد لیر سرمایه (۲۱/ ۳ میلیارد دلار) ساخته شود ساخت آن ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

کارخانه جدید داخلی خودرو در ترکیه ظرفیت تولید ۱۷۵ هزار خودرو در سال را خواهد داشت. به گزارش دیلی صباح، برای نخستین بار در تاریخ ترکیه، احداث کارخانه انحصاری تولید خودروهای ساخت این کشور در شهر ساحلی بورسا با حضور رجب طیب اردوغان- رئیس‌جمهور این کشور آغاز شد. دسامبر سال گذشته ترکیه از نمونه اولیه نخستین خودروی ساخت این کشور رونمایی کرده بود.

به گفته اردوغان، ساخت این کارخانه ۱۸ ماه طول خواهد کشید و شروع احداث این پروژه آن هم در شرایطی که شیوع ویروس کرونا، جان صدها هزار نفر را در جهان گرفته، کاری غرورآفرین برای ترکیه است. رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به اینکه ساخت یک خودروی ترکیه‌ای، رویایی ۶۰ ساله بوده که اکنون در حال محقق شدن است، ساخت این کارخانه را لحظه‌ای تاریخی برای کشورش دانست.

قرار است این کارخانه با ۲۲ میلیارد لیر سرمایه (۲۱/ ۳ میلیارد دلار) ساخته شود و ظرفیت سالانه تولید آن ۱۷۵ هزار خودرو خواهد بود. پنج گروه صنعتی بزرگ ترکیه یعنی آنادولو گروپ، بی‌ام‌سی، کوک‌گروپ، تورک سل و زورلو هولدینگز در کنار اتحادیه تجاری ترکیه کار ساخت خودروی ملی این کشور را بر عهده خواهند داشت.

گزارش خودرو

اردوغان در سخنانی مدعی شد نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد ۹۵ درصد شهروندان ترک با پروژه تولید خودروی ملی موافقند و این خودرو نماد نوآوری در ترکیه و مایه الهام بخشی به نسل‌های جوان خواهد بود.

علاوه‌بر اشتغال‌زایی برای بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ نفر، این کارخانه تحت نظر وزارت محیط زیست و امور شهری ترکیه ساخته خواهد شد تا مسائل محیط زیستی در آن رعایت شود.

در حال حاضر بسیاری از برندهای خودرویی در ترکیه کارخانه مونتاژ محصولاتشان را دارند به گونه‌ای که ۷۸ درصد کل نیاز خودرویی این کشور از طریق تولیدات مونتاژی و ۲۲ درصد نیز از طریق واردات برطرف می‌شود. محصولات مونتاژی این کشور نظیر محصولات فورد، فیات کرایسلر، رنو، تویوتا و هیوندای به برخی از کشورها نیز صادر می‌شود.

انتهای پیام/ منبع: دنیای اقتصاد

تجلی یک رویای 60 ساله/ هرآنچه می خواهید از نخستین خودروی ملی ترکیه بدانید

اردوغان به زودی از نخستین خودرو ملی ترکیه رونمایی می کند

شهر وان و دیدنی هایش را از دست ندهید

جذاب ترین دیدنی های ترکیه در پاییز و زمستان

آغاز به کار کارخانه فولکس واگن در ترکیه تا سال 2023

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام آمیکو مدیران خودرو کرمان موتور>

اتو خسروانی

نظر شما !!