تولید خودرویی ایرانی با داخلی سازی 92 درصدی تنها با تکیه بر توان متخصصان داخلی

اگرچه خروج خودروسازان فرانسوی موجب تحمیل هزینه های بسیار به صنعت خودرو کشور شد اما خودروسازان کشور با تکیه بر توان مهندسان داحلی توانستند برای محصولی با با داخلی‌سازی ۹۲.۳ درصدی تولید کنند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

آنطور که «فرشاد مقیمی» ‌مدیرعامل ایران خودرو هشتم تیرماه امسال در مراسم رونمایی از این خودرو اعلام کرد:‌ ۱۳۹ قطعه‌ساز ایرانی، داخلی‌سازی قطعات این خودرو را بر عهده دارند و تعداد سازندگان دانش‌بنیان حاضر در آن نیز قابل توجه است.

مهمترین ویژگی های پروژه K۱۳۲ که هنوز نام نهایی این خودرو مشخص نشده است، پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه، تولید قطعات با حداکثر خودکفایی و کمترین ارزبری از ابتدای عرضه به بازار و رعایت مسائل زیست محیطی در فرآیندهای تولید قطعات آن است.

برپایه این گزارش، در مجموع ۸۴۸ قطعه از این خودرو با همکاری ۱۳۹ سازنده در پنج بخش داخلی‌سازی می‌شود.

این قطعات شامل ۹۸ قطعه با ۳۷ سازنده داخلی در بخش قوای‌محرکه و سیستم‌های جانبی، ۳۱۷ قطعه با ۴۴ سازنده در بخش تزئینات داخلی و خارجی و ۳۲۷ قطعه با ۴۰ سازنده در بخش بدنه و مکانیزم‌ها است.

همچنین ۵۱ قطعه با ۱۴ سازنده داخلی در بخش الکتریکال و الکترونیک و ۵۵ قطعه با ۲۴ سازنده در بخش شاسی، داخلی‌سازی می‌شود.

اکنون وابستگی ۲.۷ درصدی در قوای محرکه و ۴.۹ درصدی در تولید شاسی این محصول وجود دارد و با همت و توانمندی قطعه‌سازان داخلی انتظار می‌رود این اندک وابستگی نیز برطرف شود.

پروژه K۱۳۲ با ۱۱۵ اسب بخار قدرت، با استاندارد آلایندگی یورو۵ خواهد بود و در ساخت بدنه آن از ورق‌های با ایمنی بالا استفاده شده است.

در مجموع ۱۵۲ قطعه- پروژه با کاهش ارزبری ۲۴۶ میلیون یورویی در ایران خودرو برنامه ریزی شده است.هدف‌گذاری برای کاهش ارزبری در سال جاری ۱۵۳ میلیون یورو و در سال آینده ۹۳ میلیون یورو است.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

دستور جدید وزارت صمت برای خودروساز‌ها

خودروسازان سهام های خود را به منظور تامین زنجیره تولید بفروشند

بانک مرکزی مانع جهش تولید می ‌شود

کشور آلمان 18 درصد سهم صادرات خودرو را در جهان به نام خود ثبت کرد

قیمت خودرو در حاشیه بازار تعیین نمی شود

افزایش 8.4 درصدی تولید خودرو در کشور نسبت به سال گذشته

امکان تولید خودرو ارزان قیمت با شرایط فعلی دور از ذهن است

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!