مردودی 55 درصدی خودروهای متقاضی معاینه فنی برتر

تخفیف ۲۰ درصدی طرح ترافیک جدید، نه‌تنها ۱۷۷ هزار خودرو را برای گرفتن معاینه فنی برتر تشویق کرد، بلکه ۴۰ هزار خودروی داخلی و خارجی زیر ۴ سال که از اخذ معاینه فنی معاف بودند را برای بهره‌مندی از این تخفیف به مراکز معاینه فنی کشاند.شاید شنیدن این آمار در وهله اول نسبتا خوشایند به نظر برسد، اما این در حالی است که  مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران از مردودی 55 درصد خودروهای زیر 4 سال سن در تست معاینه فنی برتر خبر داده است.

ماده ۶ قانون هوای پاک در حالی سال گذشته با رای نمایندگان مجلس سن معافیت معاینه فنی را از ۵ به ۴ سال کاهش داد که اکثر کارشناسان محیط‌زیست و نهادهای مرتبط از جمله شهرداری تهران، روی کاهش سن معافیت به ۲ سال اتفاق‌نظر داشتند. اما این موضوع با توجیه‌های متعددی نظیر جلوگیری از ایجاد ازدحام در مراکز معاینه فنی، همان ۴ سال مصوب و اجرایی شد. اما آمار مردودی اعلام شده از سوی متولی معاینه فنی خودروهای تهران نشان می‌دهد که بیش از نیمی از همین خودروهایی که ۴ سال معافیت دارند، آلاینده هستند؛ آماری که سیدنواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران آن را فاجعه توصیف کرد و گفت: وقتی معافیت اخذ معاینه فنی ۴ سال و گارانتی خودروها ۲ سال است، نشان می‌دهد که خودروها برای ۲ سال تحت نظارت نمایندگی‌ها و خدمات پس از فروش و  نیز نظارت معاینه فنی کشور قرار ندارند.

مراکز معاینه فنی تهران برای دو شیفت کاری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو ظرفیت دارند که سال گذشته تنها برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو از این ظرفیت استفاده شد. به عبارت دیگر مراکز معاینه فنی تهران با ۶۰ درصد از ظرفیت خود به مراجعه‌کنندگان سرویس می‌دهند. همچنین در حال‌حاضر به‌طور متوسط تنها ۳۰ درصد از ظرفیت مراکز معاینه فنی کل کشور استفاده می‌شود. حسینی‌منش ۴ سال معافیت از اخذ معاینه فنی با سطح کیفیت خودروها را «غیرکارشناسی» عنوان کرد و گفت: هنگامی که چند مدل از خودروهای پر تیراژ داخلی برای اولین‌بار به مرکز معاینه فنی می‌رسد، چند نقص دارند که نشان‌دهنده پایین بودن کیفیت این خودروها است.

گزارش خودرو

وی با بیان اینکه سن گارانتی باید بیش از سن معاینه فنی باشد، عنوان کرد: به محض ورود خودرو به مرکز معاینه فنی، ایراداتی بر آن وارد می‌شود که مالک خودرو مقصر آن نیست، بلکه شرکت خودروساز و وارد‌کننده خودرو مسوولیت آن را بر عهده دارند. به‌عنوان مثال درحالی که در تمام دنیا کاتالیست‌ها مشمول گارانتی بیش از ۱۰ سال یا مادام‌العمر هستند، کاتالیست پراید به‌عنوان ارزان‌قیمت‌ترین خودرو، ۳۰۰ هزار تومان برای مالک هزینه دارد که نصب آن وظیفه شرکت خودروساز است. از طرفی کاتالیست خودروهای کره‌ای در آمریکا ۱۲ سال گارانتی دارد اما در کشور ما مشمول هیچ نوع گارانتی نیست.

خبری از تخفیف 20 درصدی هزینه طرح ترافیک برای دارندگان معاینه فنی برتر نیست

آغاز به کار اولین مرکز معاینه فنی سیار تهران

سرویس دهی 2 مرکز معاینه فنی خودرو 24 ساعته شد

روند صدور گواهی معاینه فنی باید تغییر کند/ جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 97 چقدر است؟

طرح ترافیک جدید از امروز به اجرا درآمد + جزییات نرخ ها و نحوه اجرا

اجرای طرح ترافیک جدید از 15 اردیبهشت/ یک بار فرصت برای جریمه نشدن

جزییات طرح ترافیک جدید و قیمت های ورود به محدود مشخص شد+ جدول

مهمترین تغییرات طرح ترافیک در سال ۹۷

 

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام آمیکو مدیران خودرو کرمان موتور>

نظر شما !!