لزوم داخلی سازی 20 درصدی برای تمام خودروهای خارجی

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: تمام خودروهای خارجی که در ایران وارد و تولید می‌شوند، باید داخلی‌ سازی حداقل ۲۰ درصدی را انجام دهند

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه داخلی‌سازی خودروهای چینی متوقف نشده است، گفت: تمام خودروهای خارجی که در ایران وارد و تولید می‌شوند، باید داخلی‌سازی حداقل ۲۰ درصدی را انجام دهند؛ بنابراین این سیاست در مورد هیچ خودروسازی از جمله چینی‌ها، متوقف نشده است و البته این درصد، یک نقطه شروع است.

وی در پاسخ به این سوال که در دوره مدیریت قبلی معاونت صنایع وزارت صمت، میزان داخلی سازی برای خودروهای چینی در سال ۹۷ معادل ۴۰ درصد اعلام شده بود، و اکنون داخلی سازی ۲۰ درصدی برای خودروسازان چینی بسیار پایین است، بیان کرد: وقتی خودرویی می‌خواهد داخلی سازی شود، باید قطعه سازان هم ظرفیت آن را ایجاد کنند؛ اما این داخلی سازی از ۲۰ درصد شروع شده و بسته به نوع خودرو ممکن است افزایش یافته و ارتقای آن، در مدت زمان متفاوتی صورت گیرد و در برخی موارد هم، زمان کوتاه یا بلند شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ممکن است در بازه زمانی شش ماهه، داخلی سازی به درصد بالاتری برسد و ممکن است در جاهای دیگری هم ظرفیت پایین‌تر باشد و این کار با کندی بیشتری پیگیری شود.

مقیمی ادامه داد: افزایش داخلی سازی باید در یک بازه زمانی صورت گیرد، به این معنا که خودرویی که امروز در داخل کشور وارد می‌شود، باید از ۲۰ درصد داخلی سازی شروع کند؛ اما برخی از خودروهایی که در گذشته وارد کشور شده بودند، درصد بالایی از بومی سازی را ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که اکنون سقف داخلی سازی خودروهای چینی چند درصد است، گفت: در این رابطه باید با آمار و ارقام سخن گفت.

انتهای پیام/ منبع: مهر

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!