89 درصد از 1504 خودرو ارزیابی شده از ابتدای سال، معاینه فنی دارند

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: براساس آمار ازابتدای سال تاکنون 1504 دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که 89 درصد دارای معاینه فنی و 11 درصد فاقد معاینه فنی بوده اند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

حسین مقدم، سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان آبان یک میلیون و صد هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته این درصد از مراجعات کاهش اندکی داشته است.

وی در این راستا اشاره کرد: براساس آمار 62 درصد از خودروها در مراجعه اول موفق به اخذ معاینه فنی و 38 درصد از آن ها به علت نقص فنی در مراجعات بعدی معاینه فنی دریافت کرده‌اند.در آبان ماه میزان مراجعات کل 143 هزار دستگاه خودرو بوده و آلایندگی گازهای خروجی 21 هزار دستگاه خودرو شناسایی و رفع ایراد شده است.

11 درصد از 1504 خودرو معاینه فنی ندارند

مقدم در خصوص فعالیت اکیپ های تست کنارجاده ای با مشارکت پلیس راهور افزود: در حال حاضر با عنایت به تشدید آلودگی هوا اکیپ های تست کنار جاده ای در مناطقی که دارای آلودگی بیشتری است مستقر شده است. براساس آمار ازابتدای سال تاکنون 1504 دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که 89 درصد دارای معاینه فنی و 11 درصد فاقد معاینه فنی بوده اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی همه خودروها 22 درصد در آزمون آلایندگی مردود شده اند.

گزارش خودرو

این مقام مسئول همچنین ادامه داد: امسال در این طرح که باهدف پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس از ابتدای شروع مرحله دوم طرح کاهش انجام می گردد، معاینه فنی 253 دستگاه خودرو ابطال و جهت 404 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است. مطالعات انجام شده نشان می دهد درصد بالایی از ذرات ریز معلق کمتر از 2.5 میکرون مربوط به آلایندگی خودروهای سنگین دیزل است.

مقدم در خصوص سن معافیت از معاینه فنی توضیح داد: بیشتر تماس شهروندان با سامانه پاسخگو این ستاد 96006000 مربوط به سن خودروهای مشمول معاینه فنی است.

خودروهای نو تا 4 سال از دریافت معاینه فنی معاف هستند

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران تشریح کرد: در حال حاضر سن معافیت خودروهای نو از معاینه فنی طبق قانون هوای پاک مجلس محترم شورای اسلامی 4 سال است .بر همین اساس با لحاظ سال و ماه تولید،خودروهای تولید داخل 1393 و ماقبل و خودروهای وارداتی 2014 و ماقبل و خودروهای عمومی 1396 و ماقبل مشمول معاینه فنی می باشند واین خودروها درصورت نداشتن معاینه فنی و تردد در شهر روزانه مبلغ 50 هزار تومان به صورت مکانیزه توسط دوربین جریمه خواهند شد.

وی در خصوص نحوه اطلاع از ساعت کاری مراکز و آخرین موقعیت استقرار واحدهای سیار معاینه فنی گفت: شهروندان می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری و آدرس مراکز، مدت انتظار و طول صف در مراکز، استفاده از سامانه نوبت دهی آنلاین جهت مراجعه با تعیین وقت قبلی و آخرین اخبار و اطلاعیه های این مجموعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/

معاینه فنی تاکسی های اینترنتی سخت‌گیرانه تر می شود

ثبت رکورد معاینه فنی در سال 97 / رفع ایراد آلایندگی 374 هزار دستگاه خودرو در سال 97

در سال جدید کدام خودروها باید معاینه فنی دریافت کنند؟

جزییات معاینه فنی عادی و برتر برای خودروهای سواری/ مراجعه به شهرهای اقماری برای معاینه فنی راحت تر

از معاینه فنی ویژه بیشتر بدانید

کدام مدل از خودروها مشمول معاینه فنی هستند؟

سال معافیت خودروهای وارداتی از معاینه فنی تغییر کرد/ خودروهای مدل 2014 و ماقبل معاینه فنی دریافت کنند

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!