درمان صنعت خودرو نیاز به شفاف سازی دارد

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که در حوزه رسانه در خارج از قانون با آبروی کسی بازی می کنند باید مورد برخورد دستگاه های نظارتی و دستگاه قضایی قرار گیرند؛ بردن آبروی افراد قبل از اثبات جرم، جرم محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

ولی داداشی نایب رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی درخصوص مبارزه موثر با مافیای صنعت خودرو و قطعه اظهار داشت: درخصوص مبارزه با مافیای صنعت خودرو و قطعه اقداماتی انجام شده اما این حوزه از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و اگر قرار باشد کار صحیحی در این راستا انجام شود ابتدا باید شرایط آن فراهم شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر قرار باشد در مجلس یا دیگر نهادهای نظارتی کار صحیحی در این راستا انجام شود، ابتدا شفافیت لازم است، بدین معنا که سازمان مورد نظر برای بررسی تخلف ابتدا باید شفاف باشد تا بعد از شفافیت بتوان با تخلفات احتمالی برخورد نمود؛ متاسفانه خودروسازی و پروسه تولید صنعتی کشور از شفافیت برخوردار نیست. این صنعت ابتدا باید شفاف سازی شود و لازم است موانع توسعه و مدرنیته کردن این صنعت رفع شود تا پس از آن به مبارزه با تخلفات بپردازیم زیرا در حال حاضر هر اقدامی که در راستای مبارزه با تخلفات انجام شود مقطعی و همانند مسکن خواهد بود و این روش ها درمان نیستند، برای درمان حوزه صنعت باید شفاف سازی صورت گیرد و یک پروسه اساسی برای آن تعریف شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی درخصوص شیوه برخورد با پرونده گروه عظام گفت: قبل از صدور رای دادگاه، رسانه ای کردن تخلفات احتمالی، اخلاقی و قانونی نیست. به طور کلی ابتدا باید تخلف، محرز و ثابت و رای دادگاه صادر شود و سپس تخلف ثابت شده اعلام عمومی شود که این اعلام، نیازمند رای دادگاه است. متخلفین احتمالی را نباید معرفی کرد زیرا متهم تنها وقتی که با رای دادگاه محکوم شد، مجرم خواهد بود و نباید پیش از این مرحله معرفی شود.

داداشی گفت: رسانه ها باید اخلاق را رعایت کنند و نباید دست به چنین اقداماتی بزنند. کسانی که در حوزه رسانه در خارج از قانون با آبروی کسی بازی می کنند باید مورد برخورد دستگاه های نظارتی و دستگاه قضایی قرار گیرند. بردن آبروی افراد قبل از اثبات جرم، جرم محسوب می شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی با تاکید بر لزوم انتشار دوطرفه کیفرخواست و دفاعیات متهمان گفت: کیفرخواست در دستگاه قضایی مطرح می شود و اگر کیفرخواست برای افکار عمومی مسجل است افکار عمومی به دنبال این خواهد بود که جواب و دفاعیات این شخص را نیز بشنود. اینها دو سر ماجرا است و باید دوطرفه و توامان منتشر شود زیرا هر دو طرف حق و حقوقی دارند و انتشار آن باید دوطرفه باشد نه اینکه مثلا کیفرخواست منتشر شود اما دفاعیات پخش نشود.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم عدم توقف خطوط تولید این گروه قطعه سازی، گفت: رویه دستگاه قضایی مبنی بر عدم توقف خطوط تولید بسیار شایسته است، بنابراین این گروه می تواند از رویه رئیس دستگاه قضا بهره ببرد تا مشکلی برای ادامه فعالیت خطوط تولید مجموعه به وجود نیاید.

داداشی گفت: تولید نباید متوقف شود، مگر اینکه مجموعه ای شاکی خصوصی داشته باشد مثلا برای یک مجموعه شاکی خصوصی به این صورت وجود داشته باشد که زمین او تصاحب و غصب شده است. اگر مجموعه ای شاکی خصوصی داشته باشد قضیه متفاوت خواهد بود اما مجموعه های دولتی و نیمه دولتی و مجموعه های بزرگ این قابلیت را ندارند که تعطیل شوند زیرا در صورت تعطیلی، هزاران نفر بیکار خواهند شد و رویه دستگاه قضایی عدم تعطیلی این کارخانه ها است.

انتهای پیام/

سایپا ۱۴ قطعه دیگر محصولات خود را داخلی سازی کرد/ ادامه برنامه کاهش ارزبری محصولات در سایپا

استقبال مردم از غرفه کروز و رايزكو در سالن ۳۵ نمايشگاه بين المللي

کروز با خلق ارزش به بقایش ادامه داده است

تدوين سند راهبردي تعميق و توسعه ساخت داخل قطعات صنعت خودروي كشور

سیاست ارزی دولت، ریشه بروز چالش در صنعت خودرو

وزارت کار، پیگیری مطالبات قعطه سازان را درستور کار خود قرار داد

بیعت خودروسازان با شرکت های دانش بنیان/ عزم جدی برای داخلسازی قطعات

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!