دریافت مالیات از محتکران، میزان عرضه خودرو را افزایش می دهد

اخذ مالیات از نقل ‌و ‌انتقالات خودرو و مسکن در لایحه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه ابتدا در دولت مورد توجه قرار گرفت. اما همچنان خبری از ارسال این لایحه دولت به مجلس نیست.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

موضوع مالیات‌ستانی از نقل‌ و ‌انتقال خودرو این روزها بسیار داغ شده است. اخذ مالیات از نقل ‌و ‌انتقالات خودرو و مسکن در لایحه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه ابتدا در دولت مورد توجه قرار گرفت. اما همچنان خبری از ارسال این لایحه دولت به مجلس نیست و آن طور که محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفته کلیات این لایحه در هیات دولت به تصویب رسیده و هم‌اکنون مفاد آن در دولت در حال بررسی است.

این مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی پیش‌بینی کرده که لایحه مذکور به احتمال فراوان بعد از جمع‌بندی در هیات دولت، مهرماه به مجلس می‌رود.

در همین راستا جمعی از نمایندگان مجلس نیز چند روز بعد از آغاز به‌کار مجلس یازدهم، طرحی با عنوان مالیات بر عایدی سرمایه برای بررسی در صحن علنی تقدیم هیات‌رئیسه کردند. اما این طرح نیز همانند طرح دولت همچنان بلاتکلیف مانده است.

اما در کنار لایحه دولت و طرح مجلس، چندی پیش خبری به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد.

این مقام مسوول در وزارت اقتصاد از نامه دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به شورای‌عالی اقتصادی سران قوا خبر داده بود. آن طور که این منبع آگاه اعلام کرده بود نامه وزیر اقتصاد و دارایی حاوی پیشنهادی برای اخذ مالیات به‌صورت پلکانی از مابه‌التفاوت قیمت کارخانه تا بازار خودروهای صفر بود.

در کنار پیشنهاد وزیر اقتصاد به شورای‌عالی اقتصادی سران قوا ظاهرا نمایندگان حاضر در کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز دست به کار شده‌اند و طرحی را در راستای مالیات‌ ستانی از خودروهای احتکاری در دست دارند در همین راستا مصطفی طاهری نماینده زنجان اظهار کرد: این طرح در حال حاضر در کمیسیون صنایع در حال چکش‌کاری است و بعد از اینکه در کمیسیون نهایی شد، برای تصویب به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

وی بیان کرد: در شرایط حاضر که عرضه از سوی خودروسازان با چالش‌هایی همراه است باید از سایر مسیرها عرضه خودرو به بازار را تقویت کرد.

نماینده زنجان در مجلس معتقد است دریافت مالیات از مالکانی که خودروهای خود را احتکار کرده تا با افزایش قیمت سود بیشتری نصیب خود کنند، سبب می‌شود تا آنها تحت‌فشار قرار گیرند.

به اعتقاد طاهری با تحت فشار قرار گرفتن صاحبان خودروهای احتکاری این امکان به‌وجود می‌آید که وضعیت بازار از محل عرضه خودروهای احتکار شده تا حدودی بهبود یابد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس زمان نهایی شدن و ارسال طرح مالیات‌ستانی از خودروهای احتکاری به صحن علنی مجلس را منوط به اتمام کار کارشناسی اعضای کمیسیون صنایع مجلس می‌داند.

انتهای پیام/ منبع: دنیای اقتصاد

لزوم افزایش هزینه احتکار خودرو و دلالی برای سودجویان

همه جوانب کار در طرح پیش فروش خودرو سنجیده شده است

کشف چهار هزار خودرو ظن احتکاری در 17 پارکینگ تهران

اتمام حجت پلیس با مالکان انبارها و پارکینگ ‌ها در خصوص احتکار خودرو/ دقت کنید شریک جرم نشوید

لزوم نظارت سازمان ها بر نصب پلاک روی خودروهای صفر کیلومتر

خودروهای بدون پلاک توقیف خواهند شد

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!